x
sadsad x
asdasd

Çocukların Kodlama Öğrenmesi İçin 7 Neden

14 Mayıs 2020
Çocukların Kodlama Öğrenmesi İçin 7 Neden

Her geçen gün dünya teknoloji ile daha uyumlu bir hale geliyor ve bütün hayat bu yeni uyumun etrafında şekilleniyor. Bundan en çok etkilenenler ise çocuklar. Çocukluk çağlarında başlayan değişiklikler onları meslek seçimlerine kadar takip edecek yepyeni bir dünyanın parçası haline getiriyor. İşte bu değişen dünyada,  son zamanların en gözde konusu: Kodlama!

Kodlama Nedir?

Kodlama ya da programlama, bir bilgisayar sistemine ya da elektronik devreye işlem yaptırmak için yazılan komut dizisidir. Matematiksel işlemler bütünü olan programlamada bir metin, önceden belirlenmiş simgeler dizisine göre işaretlenir. Bu kadar karmaşık bir tanıma sahip olsa da aslında kodlamanın temel bir mantığı var; bir yol çizmek ve bunun uygulamaya geçirmek.

Çocukların kodlamayı erken yaşta öğrenmeleri, buna daha hızlı adapte olmaları onlar için büyük önem taşıyor. Peki, çocuklar neden kodlama öğrenmeli? İşte bunun için 7 sebep.

Kodlama Nedir

1 - Kodlama, Yeniliklere Yol Açar.

Dünyamızın geleceği tamamen dijital. Teknolojinin, atalarımız tarafından hayal bile edilemeyecek neleri yaptığını gördük. Yakın geçmişte, herkes standart benzinli otomobiller kullanırken, bugün sürücüsüz elektrikli araçların gelişimini izliyoruz. Hastanelerde ameliyatlar cerrahlar tarafından yapılırken, bugün robotik cerrahi başladı. Dünyayı küresel bir köy haline getiren ve hayatımızın her alanında devrim yaratan sosyal medya platformlarımız var. Çocukların bu hareketi devam ettirebilmeleri ve yarının dünyasına uyum sağlamaları için, kodlamayı öğrenmeleri bir nevi zorunlu hale geldi.

2 - Kodlama, Çocukların Yaratıcı Olmasını Sağlar.

Erkenden programlamayı öğrenen çocuklar, programlamanın ardındaki düşünceyi ve mantığı daha iyi kavrarlar. Kodlamanın öğrenilmesi hem çocuğun zihnini geliştirir, hem de özgüvenini artırır. Çocuklar, kendi projelerini yaratma, aile üyeleri ve arkadaşlarıyla paylaşma mutluluğunu yaşarlar.

3 - Kodlama, Çocukların Gelecekte İş Bulabilmelerine Yardım Eder.

Mevcut rakamların gösterdiği gibi, kodlamayı öğrenen çocuk sayısı çok endişe verici. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde, yakın gelecekte bir milyon bilgisayar elemanı açığı olacağı tahmin ediliyor. Dünyanın geri kalanında neler olacağını tahmin edebilirsiniz. Halen öğrenciler üniversitelerden harika notlar alarak mezun oluyor, ancak uzmanlık alanlarındaki işlere kolayca giremiyorlar. Buna karşın, liselerin bilgisayar bölümünden mezun olanlar veya kurslara gidenler hemen yüksek ücretli bir iş bulabiliyorlar.

4 - Kodlama, Güveni Artırır.

Makinelerle iletişim kurabilme yeteneği, çocuklara kazandırılabilecek en büyük güçtür. Çocukların kodlamayı öğrenmesi, projelerinde ve hayatlarında yapay zekâyı kullanarak daha doğru ve doyurucu sonuçlar elde etmeleri, kendilerine ve geleceklerine güvenlerini artırır.

Çocuklarda Kodlama

5 - Kodlama, Diğer Alanlarda da Başarıya Ulaştırır.

Programlama öğrenmek, çocukların diğer öğrenme alanlarında da başarılı olmalarına yol açar. Bu alanlar bilim, matematik ve dili içerir. Kodlama, çocukların, tüm alanlarda daha iyi düşünmelerine yardımcı olur. Kodlama öğrenmek tıpkı ikinci bir dil öğrenmek gibidir. Çocuğun beyni, karmaşık şeyleri küçük yaşlarda hızla öğrenebilir ve ne kadar erken öğrenirse o kadar kolay adapte olabilir. Sıralama ve döngüler gibi temel kodlama konularına ne kadar erken başlarsa, karmaşık konuları zamanla daha kolay anlayacaktır.

6 – Kodlama, Problem Çözmeyi Geliştirir.

Çocuklar kodlama yaptığında, karmaşık problemler üzerinde düşünür ve onları daha küçük parçalara ayırırlar. Çocuklar, bir yazılım mühendisinin mantıksal ve sayısal düşünmeyi kullanarak bir soruna nasıl yaklaştığını öğrenir. SongKick’in teknoloji baş sorumlusu Dan Crow’un açıkladığı gibi, “Sayısal düşünme, büyük sorunları daha küçük, daha kolay yönetilebilir problemler haline getirerek nasıl çözeceğinizi öğretir.” Bu mantıksal düşünme okul, iş ve yaşamında çok güçlü bir araçtır.

7- Kodlama, İletişimi Geliştirir.

İletişim okul, iş ve yaşam boyunca kesinlikle gerekli bir beceridir. Karmaşık fikirleri basit bir şekilde karşısındakine iletebilen insanlar, farklı endüstrilerde ve çalışma alanlarında daha başarılıdırlar.

Çocuklar kodlamayı öğrendiklerinde, en basit fikirli dinleyicilerle nasıl iletişim kuracaklarını öğrenirler: bilgisayarlar. Daha önce belirtildiği gibi, kodlama, karmaşık fikirleri nasıl daha küçük parçalara ayıracaklarını ve bunları bilgisayarların anlayabileceği bir şekilde nasıl düzenleyeceğini çocuklara öğretir.

3 Yaş Robotik Kodlama Eğitimi Nasıl Olur?

Peki, çocuklar küçük yaştayken ve saatlerce bilgisayar ekranına bakmadan kodlamayı nasıl öğrenebilir?

3 yaş üzeri için tasarlanmış ilk ve tek kodlama oyuncağı Code A Maze, çocuklara basit kodlamanın mantığını öğretiyor. Herhangi bir ekrana bakmadan robotik kodlama eğitimi almalarını sağlayan bu oyuncak hiçbir dil bilgisi de gerektirmiyor!

Code a Maze Kodlama

Kaynakça:

-Jason R. Briggs, “Python for Kids:A Playful Introduction to Programming”, No Starch Press. -Carol Vorderman, “Computer Coding For Kids”, DK Books, 2014. 

millliyet.com

idtech.com

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.