x
sadsad x
asdasd

Çocuklara Beklemeyi Öğretmenin Yolları

14 Mayıs 2020
Çocuklara Beklemeyi Öğretmenin Yolları

Günümüz hız çağı. Biz büyükler bile beklemekten nefret eder ve beklememiz istendiğinde kolayca öfkelenirken çocuklara bu beceriyi nasıl öğretebileceğinizi hiç düşündünüz mü?

Günümüz çocukları istedikleri şeylere çok kısa zamanda ulaşmaya alıştılar. Buna bir de kullandıkları medyanın hızı eklenince çocuklar bazı şeyler için beklenmesi gerektiğini hiç fark etmeden büyüyorlar ve beklemek kavramına oldukça yabancı kalıyorlar.

Bir şey beklerken hemen telefonumuza sarılmamız çocuğun da bunu böyle öğrenmesine sebep oluyor ve beklemek kavramına daha da uzaklaşıyorlar. Oysaki onlara beklemeyi öğretmek, zaman kavramını fark ettirebilmek ve kendi kendilerini meşgul edebilme yeteneğini kazandırmak verebileceğimiz en güzel hediye değil midir?

Peki, bunu nasıl yapabiliriz? İşte birkaç öneri…

Doğa ile İlgilenmesini Sağlamak

Bir şeyi bekleyip, emek verince alabileceği sonucu en güzel şekilde gösteren şey; onun doğa ile ilgilenmesini sağlamak. Bir çiçek ekerek ya da saksıda küçük sebzeler yetiştirerek onun nasıl canlandığına tanık olmak, çocuğa zaman kavramını öğretecektir.

Zamanı Görünür Yapmak

Çocuklara beklemeyi öğretirken zamanı görselleştirmek en doğru yöntemlerden biridir. Zamanı görselleştirmek, sınırsız ve hayali olan belirsizlikleri ortadan kaldırıp belirli hale getirmeyi sağlar.

Örneğin; bir yere giderken döndüğünüzde saatin kaç olacağını ve akrep ile yelkovanın nerede olacağını önceden göstermek, çocuğun belirsiz bir bekleme deneyimi yaşamaması açısından önemlidir. Ayrıca çocuğun çok uzun beklemesi gereken zamanların sonunda küçük bir armağan vermek ve beklediği için teşekkür etmek de onun bekleyebilme becerisini arttıracaktır.

Kendi Kendini Meşgul Etmeyi Öğretmek

Günümüzde çocuklar sadece şık oyuncaklarla ya da arkadaşlarıyla oyun oynanabileceğine inanıyorlar. Oysa çocuğun kendi kendine oyunlar tasarlaması, kendi oyuncaklarını yaratması ya da elinde hiçbir malzeme olmadığında da kendisini oyalayabilmesi çocuğun yeterliliği, yaratıcılığın gelişimi açısından oldukça önemlidir.

Böylece çocuk boş zamanlarında başkalarına ihtiyaç duymamayı, kendi kararlarını verebilmeyi öğrenirler. Bunu sağlamanın yollarında birisi çocuğa kendi malzeme ve oyuncaklarını yaratabilme fırsatı vermektir.

Okumayı Sevdirmek

Uzun yolculuklarda, doktor bekleme ya da beklenmesi gereken her yerde, aslında ihtiyacınız olan bir cep telefonu değil kitaplardır. Ancak evde  kendisine hiç kitap okunmamış, okuma alışkanlığı kazanmamış çocuklar  özellikle de beklenmesi gereken yerlerde kitap okuma fikrinden hiç hoşlanmayacaklardır.

Bunun üstesinden gelebilmek için hem elinizin altına kitap bulunması hem de kitap okuma fikrini zaten sevecek çocuklarınız olması gerekecektir!

Beklemeyi Oyunlaştırmak

Bekleme süresine oyunlar katmak, onun bu kavramı daha çabuk kabullenmesini sağlayacaktır. Peki, neler yapabilirsiniz?

Heykel Olma:

Kıpırdamadan oturmayı başarmak odaklanmayı çok geliştiren bir yöntemdir. 1 dakika süreyle sayacınızı ayarlayın, zamanla bu süreyi artırın. Önce siz hareket etmeden oturun sonra çocuğunuzun aynı şekilde hareket etmeden durmasını söyleyin. Tüm bu etkinlikler, çocuğunuzla eğlenirken odaklanma ve bekleme konusunda aşama kaydetmesini sağlayacaktır.

Takvim Hazırlama:

Önemli olan bir diğer bekleme davranışı ise bayramlar ve tatiller gibi önemli tarihleri beklemektir. Hatta okul çocuklarının hafta sonunu beklemeleri de buna dahildir. Çocuğa beklemeyi öğretme eğitimi için zaman planlaması yapabilirsiniz. Bir takvim oluşturarak her gün işaretlemesini, o anda gelecek günden bulunduğunuz gün arasındaki günleri ölçmesini isteyebilirsiniz. Hazırlanması gereken neler varsa bunları günlere dağıtmak; kartpostallar, işler, görevler, hediyeler vb. hazırlanması sağlamak ve gün-gün programlayıp ona sorumluluklar vermek beklemeyi kolaylaştıracaktır.

Kristal Yetiştirme:

Beklediği süre sonunda bir şey elde ediyor olmak, çocuğa beklemeyi en güzel şekilde öğreten olaydır. Gözlem yapabileceği deneyler yaptırmak, bu sebeple çok kıymetlidir. Çocuğun kendi kristalini oluşturması buna bir örnek olabilir. Crystal Imaginations ile istediği renkte kristalini hazırlayan çocuk 1 hafta boyunca bu oluşumu gün be gün izleyerek keşfetmenin heyecanı ile beklemeyi öğrenecektir.

Kaynak:

cocukludunya.com

kisiselgelisim.com

egitimkolektifi.com

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.